Veleúspěšná sága z Kamenické nemocnice se drží na vrcholu sledovanosti již několik let. Proto se její autoři rozhodli navázat na tento úspěch vytvořením dalšího seriálu z lékařského prostředí. Tentokrát však hlavní hrdinové nebudou čelit náročným operacím či záhadným onemocněním. V dílech tohoto nového seriálu bude jejich jedinou starostí běžná praxe vesnického obvodního lékaře. Na tu po řadě peripetií v Kamenici odjíždí Ota Kovář, aby zapomenul na všechno zlé, co ho poslední dobou potkalo. Jenže krátce po příjezdu do Počátků si začíná uvědomovat, jak moc bláhové to od něho bylo. Jeho minulost ho vždy dožene. Chtěl pryč od všeho, co by mu připomínalo tragédii dcery a skončil ve vesnici, jejíž součástí je resocializační centrum. V něm je spousta lidí nepodobných tomu, kdo mu zmrzačil dítě.

Ota tuto myšlenku nedokáže překousnout a hodlá hodně rychle odjet. A nebýt Jana Panenky dozajista by byl již na cestě do ještě odlehlejšího kouta republiky. Otův úprk však příliš nehraje do karet místnímu doktorovi Panenkovi. Ten by rád napravil svou velkou chybu. Jako mladý dal přednost světu, před láskou. A nyní nastal čas to změnit. Josefka nedávno ovdověla a on by se jí rád dvořil. Jenže na to je potřeba čas, spoustu času, kterého se mu při plnění služebních povinností nedostává. Uzavírá tedy s Otou dohodu. On potřebuje čas, Ota zase atestaci. Tak proč by si nemohli vzájemně vyjít vstříc. V tuto chvíli ani jeden netuší, jak moc je příští týdny sblíží. Panenka plánuje prodat své pozemky, aby mohl Josefce nabídnout zajištěnou budoucnost. O ty má zájem podnikatel Macek. V okolí Počátků by se dalo vytvořit ojedinělé školící středisko zasazené do prostředí ekofarmy.

Avšak do tohoto záměru mu příliš nezapadá centrum Včelín. Toho se hodlá zbavit. A v tuto chvíli vstupuje na scénu Ruda, hostinský a starosta. Ten si na Panenkovi pozemky brousí zuby už hodně dlouho a tohle je jeho příležitost, jak k nim přijít. Společně se svým kumpánem Paděrou se pouštějí do diverzí poškozující dobré jméno Včelína. Až tady skončí, tak bude celá vesnice proti nim a ředitelce nezbude nic jiného, než to tu zavřít. A až si bude Macek myslet, že má vyhráno, přijde na řadu další intrika. Ať si nemyslí, že nějaká náplava získá okolní pozemky. Ruda nezná bratra, co se týče obchodu. Doktoři z Počátků nabízí zkrátka poutavý příběh s vesnického prostředí, do něhož je zasazena oblíbená postava Oty Kováře.