Prázdniny se chýlí do svého závěru a to znamená jediné, je nejvyšší čas se chystat na návrat do školních lavic. To samé platí i pro učitelský sbor Základní školy Sever, u níž se pozvolna začínají sjíždět první kantoři. A nutno podotknout, že ten nový školní rok nezačíná dvakrát vesele. Jejich klíče nepasují do zámků kabinetů a i chodby školy jsou značně jiné. Co se zde mohlo přes prázdniny stát? S odpovědí není potřeba nikterak dlouho otálet, ředitel základky Zdeněk Grepl celé prázdniny pilně pracoval a dal celé škole nový kabátek. A je součástí je i moderní, prostorná sborovna. Každý tu má svůj koutek a samozřejmě nemůže chybět ani kávovar. Ten ale očividně nenadchl tolik, kolik měl. Mnohem více pozornosti je soustředěno na útržek novin.

Všichni si náhle musí klást otázku, co to proboha zase toho jejich ředitele popadlo, dát je všechny do jedné místnosti nemůže dopadnout dobře. Vždyť je každý z nich naprosto jiný a vzájemně se věčně postrkují či vsázejí o naprosté ptákoviny. Jak můžou trávit volné chvíle společně a ještě při tom něco kloudného vymyslet? A jak se ukazuje, přijít s nějakou revoluční myšlenkou budou muset stůj co stůj. V rámci úsporných opatření má být totiž jedna ze základek ve městě zrušena. A Grepl rozhodně nehodlá připustit, aby tento osud potkal jeho milovanou školu. Základka Sever je pro něho domovem, druhou rodinou, pro níž i dýchá. Jeho přehnané starosti o blaho školy se však značně podepisují na vlastní rodině, Zdeňkovi kluci jsou pořádní výrostci, kteří jsou obávaným postrachem celého okolí.

Do snah o záchranu základky se musí zapojit každý. Je úplně jedno, zda s něčím revolučním přijde Dušan, Alice nebo Evžen, je potřeba zlepšit prestiž školy a ukázat zastupitelstvu, kdo je ve městě nejlepší. Což o to, pár příležitostí by tu bylo, jen kdyby se to povětšinou nezvrtlo v pořádnou komedii. Dějepisář Zola vždy překvapí nějakým neokoukaným převlekem, Róza pragmatickou štiplavou poznámkou a od Evžena pro jistotu raději nikdo nic neočekává. U něho je takovým malým zázrakem, že vůbec nezabloudí na chodbách a dokáže se podepsat. Základka řeší i nejednu milostnou aférku. Ještě před prázdninami nabrala Alice dojem, že se o ní Dušan vážně zajímá. A teď když je volná je stůj co stůj rozhodnuta ho uhnat. To je něco, co Dušan nehodlá připustit. Musí se tedy vyhýbat nejen samotné Alici, ale i její matce, která neodolala toho dceřiného nadsamce vidět.

Příliš snadné to nemá ani stydlivá Kamila. Grepl právě sehnal pro školu důležitou posilu, učitele výtvarné výchovy Romana Sivého. Toho Kamila tajně miluje již od školky a jedna základka je pro ně dva náhle příliš malá. Avšak Kamiliny nesmělé snahy o navázání vztahu padají na neúrodnou půdu. Roman má úplně jinou představu o ideálním vztahu, než Kamila, s čehož pramení nejedno nedorozumění. Seriál základka online nabízí spoustu humorných okamžiků s výtečným hereckým obsazením.