Některé seriály napsal opravdu samotný život a tato pravda platí i o právě vysílané expozituře. Ta se do značné míry vymyká tomu, na co jsme byli prozatím zvyklí. A důvod je poměrně prostý, za jejím scénářem protentokrát nestojí typičtí scénáristé, nýbrž investigativní novináři Josef Klíma a Janek Kroupa. Ti během svého mnohaletého působení v pořadu na vlastní oči rozpletli nejednu velkou kriminální kauzu. Dozajista k velice mediálně známému případu propojení složek policie a podsvětí je kauza Berdychova gangu. Ten se ve své době angažoval v organizování únosů, loupeží i vražd. A ač nejznámější mediální kauza dostala pojmenování po Berdychovi, v celém zločineckém uskupení byl pouze malou rybou. Tato činnost prorůstala do nejvyšších pater Odboru boje s organizovaným zločinem.

To dávalo celé expozituře možnost naprosto dokonale maskovat své aktivity. Aby zapojení policisté vykazovali potřebné výsledky, čas odčasu byl obětován bezvýznamný gauner, jemuž se hodily na triko potřebné zločiny. Tím jsme tu měli statisticky velice efektivní jednotku, která měla spoustu času na plánování a vyhlížení vhodných cílů. Vše se de facto podařilo odhalit naprosto náhodou a do zdárného odhalení se to podařilo dotáhnout jen díky neskutečné odvaze a odhodlání dvojice mladých policistů. Těm se některé praktiky kolegů zdáli dost nestandardní a postupné odkrývání je dovedlo až do vyšších pater. Celkově se k soudu dostalo přes osmdesát obviněných. Ale i tak se podle všeho nepodařilo odhalit lidi na samém vrcholu. Bylo to již příliš nebezpečné nadále pokračovat ve vyšetřování.

Životní příběh odvážných vyšetřovatelů mapuje šestnácti dílná série. Expozitura online nás zavede do prostředí organizovaného zločinu, v němž není nic svaté. Dsné praktiky, nemilosrdné vyřizování účtů, střelba i výbuchy jsou každodenní realitou života na ulici zločinu. Nástrahám protřelých zlodějíčků, vrahů i kmotrů musí čelit i Tereza Hodačová a Dan Chládek. Počáteční nedůvěra se pozvolna mění v silné souznění umocněné strachem o holý život. Zločinci jsou možná nebezpeční, ale alespoň vědí, co od nich mohou čekat. To samé se nedá říci o kolezích, kteří jsou ochotni pro svou hrst bankovek udělat cokoliv. Žijí si na vysoké noze a svého standartu se nehodlají vzdát. A pokud se objeví někdo, kdo by se o to pokusil, zničí ho. Tereza s Danem se tak pozvolna přes drobné kauzy dostávají až k adrenalinem nabytí akci, kdy jsou nuceni jednat za hranou zákona. Expozitura se zkrátka svými ambicemi chce vyrovnat obdobným zahraničním seriálům, což je znát i na jejím rozpočtu. Prozatím se jedná o nejdražší český seriál.